DrukujDrukuj

Twierdza Modlin

Autor:
dianka88
Współautorzy:
  • MissTake

Twierdza Modlin - w tej chwili już część Nowego Dworu Mazowieckiego, miejscowość, w której mieszkałam 15 lat, to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie znam. Przez ten krótki czas zdążyłam poznać większość zakamarków, przed którymi ostrzegali nas rodzice. Historie niezliczonych zabytków poznawaliśmy od podszewki, ale nie przemawiały do nas od razu. Na początku były to po prostu miejsca świetne do zabawy. Im starsza byłam i im dalej od bloku mogłam odejść tym chętniej zaglądałam do ruin, które pozostały po wojskowych siedzibach z czasów wojny.


klubco3.jpg
Klub Garnizonowy


Noclegownia pod Świętym Duchem, Barbakan (lub jak oficjalnie brzmi jego nazwa: Reduta Napoleona) czy choćby Klub Garnizonowy - wszystkie te miejsca kojarzą się z czasem, kiedy nad niczym nie musiałam się zastanawiać. Kiedy miałam te 10 lat nie było jeszcze tylu zorganizowanych wycieczek, nie wszystko było ogrodzone i zadbane, ale z drugiej strony kryło to w sobie coś tajemniczego. Mogliśmy biegać korytarzami, które znaliśmy lepiej od przewodników, i odkrywać coraz to nowe miejsca nieznane według nas nikomu innemu. Wraz z mijającymi latami znajdowałam inne zainteresowania i budowle, które były mi bliższe.


spichlerzzn4.jpg
Spichlerz


W wieku nastoletnim bardziej interesowały mnie aktywne zajęcia. Popłynięcie kajakiem do starego Spichlerza? Czemu nie! Wycieczki rowerowe były boskie. Dopiero teraz kiedy mieszkam w mieście doceniam to, ile miałam tam przestrzeni! Dojechanie do Kampinowskiego Parku Narodowego zajmowało 40 minut - oczywiście rowerem! I te widoki...


widokzmostuek8.jpg


Mogłabym wymienić kilkanaście nazw starych budynków i opowiedzieć o ich znaczeniu dla ojczyzny, ale dla mnie Twierdza Modlin to nie tylko punkt w książce od historii. To miejsce, w którym można zapomnieć o wszystkim zatapiając się w bogactwach, które kryje. Wybranie się tam to nie wycieczka do Disneylandu, ale jeżeli gwar miasta daje wam we znaki to do wypoczynku miejsce to nadaje się znakomicie.


Zainteresowanych zapleczem historycznym serdecznie zapraszam do Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdza_Modlin
natomiast potencjalnych zwiedzających na stronę http://www.twierdzamodlin.pl/wycieczki.html lub dla bardziej odważnych i spontanicznych po prostu na dworzec po bilet i mapę :-)'

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (3 głosy)